ZnEUžívÁní zVíŘAt

Masakr tuleních mláďat po kanadsku

17. října 2006 v 23:40 | garganulka
Od konce března se východní pobřeží Kanady proměnilo v dějiště barbarského masakru. Stejně jako minulý rok i letos povolila kanadská vláda vybití statisíců tuleních mláďat. Státem organizované vraždění podnícené čistě ekonomickými zájmy si během dvou týdnů vyžádá životy téměř 320 tisíc tuleních mláďat. Nic platné nejsou protesty ochránců zvířat ani odmítavý postoj části světové veřejnosti.
Kanaďané letos zabijí nejméně 320 tisíc tuleních mláďat.
Loni se vraždění zúčastnilo zhruba 15 tisíc lovců, kteří si tímto způsobem vydělali 16 milionů kanadských dolarů. Oděvní výrobky z tuleních kůží jsou v poslední době považovány za módní a je o ně veliký zájem. Tulení penisy se prodávají Asijcům, kteří jej považují za afrodisiakum.

Kanaďané tvrdí, že tuleni jsou přemnožení a poškozují rybářský průmysl. Opatření má prý pomoci v boji s nezaměstnaností. Vláda má v plánu prosazovat zabíjení tuleňů do té doby, dokud počet těchto zvířat nepoklesne na 3,85 miliónu. Nabízí se otázka, zda by nebylo vhodnější snížit obdobným způsobem stavy rybářů. Zdecimované rybí populaci by to jistě prospělo.

Ochránci zvířat z 12 různých organizací sjednotili svůj postup a vyzývají k bojkotu kanadských ryb a mořských produktů. Ty jsou z více než 60-ti procent vyváženy do USA. Ve státech EU končí asi 10 procent. Belgie a Holandsko zvažují vyhlášení zákazu na dovoz tuleních kožešin a tuku. Nicméně hlavními odběrateli jsou Čína a Norsko, od nichž podobné kroky očekávat nelze.

Geoff Regan, kanadský ministr rybolovu, novou kampaň ochránců zvířat ostře kritizuje. Podle něj je vedena zištnou snahou získat co nejvíce financí na svou podporu. Aktivisté prý neoprávněně zpochybňují legitimitu kanadských akcí a poškozují reputaci Kanady v zahraničí. Zabíjení tuleňů je dle Regana prováděno stejně humánně a často i humánněji než usmrcování zvířat na jatkách, které většinová společnost akceptuje.

Ve skutečnosti jsou mláďata tuleňů vystavena značnému utrpení. Lovci jim jednou nebo dvěma ranami do hlavy rozbijí lebku a často je zanechají zmítat se v křečích. Po té dotáhnou bezvládná těla do lodi, nebo z nich hned na místě stáhnou kůži. Celá třetina tuleňů údery tyčemi přežije a z nich tedy lovci stahují kožešinu zaživa.

Kanadská vláda povolila v roce 2003 ulovit během následujících tří let milion tuleňů, což je přibližně pětina populace, která podle oficiálních odhadů obývá severní Atlantik. Podle ochránců zvířat je oficiální statistika výrazně podhodnocená, protože ani nebere v potaz zraněná zvířata, která na následky svých zranění umírají později.

Zpracováno podle:
- Terra Daily (24.03.2005, Canada in crosshairs as seal hunt activists threaten seafood boycott)
- iDNES (30.03.2005, Ochranáři vyzvali k bojkotu Kanady kvůli tuleňům)


Další zdroje:
- Zvědavec (21.04.2005, Vybíjení tuleních mláďat v Kanadě)
- Seaplanet (06.05.2005, Letos bude umláceno statisíce tuleňů)
- BBC Czech (30.03.2005, Kanada vydala více povolení pro lov tuleňů)
- Moje noviny (01.04.2005, Začal komerční lov mláďat tuleňů grónských)
- IFAW (International Fund for Animal Welfare)
- HSUS (22.03.2005, The Humane Society of the United States - Portrait in White)

Rituální porážky zvířat

17. října 2006 v 23:35 | garganulka
Po celé Evropě se celkem nerušeně provozují úděsné způsoby zabíjení zvířat pro maso. Jde o tzv. košerování a dále muslimské rituální zabíjení zvířat, tzv. halal. Tyto kruté způsoby porážení zvířat jsou vládami evropských států tolerovány.
Kruté zabíjení zvířat ve jménu Boha?

Šokující fakta o zabíjení chrtů v Británii a ve Španělsku

17. října 2006 v 23:28 | garganulka
Korejci každým rokem zabijí a snědí 2 až 3 miliony psů. Na psím mase si rádi pochutnávají také Číňané. Ochránci zvířat proti těmto praktikám protestují, ale pravdou je, že ani Evropané se nemohou chlubit svým vztahem k domácím zvířatům. Drsné zacházení s hospodářskými zvířaty je problémem, o kterém vědí mnozí. Ale psi? Mohlo by se zdát, že na evropském kontinentu se mají domestikovaní příbuzní vlků celkem dobře. Někdy dokonce lépe než lidé. Jenomže ne vždy je to pravda. V britských médiích se před několika dny objevila zpráva o šokujících praktikách chovatelů dostihových chrtů (greyhoundů). Tito vysocí a štíhlí psi se dožívají 12 až 14 let věku, avšak nejlepší výkonnost pro účast v závodění si udrží maximálně 2 roky. Když majitelé psů zjistí, že jejich svěřenci mají svá nejlepší léta za sebou, jednoduše se jich zbaví. Samolibý vykonavatel trestu za ztrátu výkonnosti se jmenuje David Smith, bydlí v Seahamu v hrabství Durham a v posledních 15 letech připravil speciální pistolí o život více než 10 tisíc zdravých zvířat. Za jednu popravu si účtuje 10 liber. Na svou obhajobu prohlásil, že jeho činnost je zcela "humánní".
V britských médiích se před několika dny objevila zpráva o šokujících praktikách chovatelů dostihových chrtů (greyhoundů).
Závody greyhoundů jsou velice populární. Na britských ostrovech je navštěvuje 3,5 miliónu diváků ročně. Objem uzavřených sázek přesahuje 2,5 miliard liber (cca 104 miliard korun). Také u nás působí společnost Greyhound Company, a.s. a Česká greyhound dostihová federace (ČGDF), jejichž představitelé oslovují své oponenty vskutku svérázným způsobem.

Vivisekce, práva zvířat a katolická církev

17. října 2006 v 23:16 | garganulka
Anarchisté označují za příčinu neutěšeného stavu práv zvířat a vůbec celého stavu naší společnosti současný systém, s čímž nelze než souhlasit. Tento systém je však tvořen nejen nadnárodními korporacemi, koncerny, politickými mocnostmi, atd., ale také náboženstvím schváleným a podporovaným tímto systémem. A právě katolická církev patří mezi šířitele jednoho z nejrozšířenějších náboženských učení - křesťanství. Právě co se týká otázek práv zvířat a vivisekce, jistě by byla mnohem více kritizovaná a medializovaná (případně by vůbec neexistovala), pokud by ji právě katolická církev neschvalovala. Pro mnohé z vás je to možná šokující odhalení, ale je to bohužel tak. Nově přepracovaný Katechismus katolické církve vivisekci jako takovou schvaluje.
Pokusy na zvířatech jsou pro katolickou církev morálně přípustné.

Střílení psů v Iráku

17. října 2006 v 23:10 | garganulka
Na webových stránkách ogrish.com se objevilo video, ve kterém američtí vojáci střílejí ze srandy (oni to nazvali "ze sportu") psa v Iráku. Video bylo doplněno následujícím slovním doprovodem:
 
 

Reklama