OtHEr

Prší stále víc?

15. března 2007 v 21:08 | national-geographic.cz
Opravdu prší stále víc, nebo se nám to jen zdá?
"Ne, to se nám opravdu jenom zdá," říká docentka Daniela Řezáčová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR: "Například za sto let meteorologických pozorování na Milešovce poklesl roční srážkový úhrn o 15 milimetrů. Ale lze očekávat zvýšení četnosti krátkodobých silných srážek a naopak delší období sucha."

Jak se učit?

15. března 2007 v 20:25 | garganulka
1. Vždy se snažíme pochopit to, čemu se učíme.
2. Z výkladu při vyučování a z učebnic se snažíme vybrat si v první řadě nejdůležitější poznatky a uspořádat je. Přehledně je napíšeme.
3. Při obtížích v pochopení učiva si srovnáme obecný poznatek s konkrétními příklady. Pokud je to možné, nakreslíme si náčrt, schéma. Srovnáme nový poznatek s tím, co již známe.

Hmyzí gladiátoři

14. března 2007 v 23:24
V angličtině a němčině dostal roháč jméno jelení brouk: Stag Beetle, Hirschkäfer. Létajícím jelenem - cerf-volant, cervo volante a ciervo volante - se zase nazývá ve francouzštině, španělštině a italštině. Slovanské jazyky se drží rohů - rogač, roháč. A čím se krásní roháči vyznačují? Mimořádnou rozmanitostí tvarů, výrazným teritoriálním chováním a nevraživostí samců.

Atmosféra

14. března 2007 v 22:15
Zemská atmosféra
Atmosféra představuje plynný obal Země a tento plyn se též označuje jako vzduch. Její vliv se projevuje zejména kvalitativními (rozptyl) a kvantitativními (pohlcování) změnami slunečního záření, přenosem vláhy, na většinu složek fyzickogeografické sféry působí jak fyzikálně, tak i chemicky.

Za znečištění polárních oblastí možná může ptačí trus

23. listopadu 2006 v 21:36 | garganulka
Kanadští vědci zjistili, že znečištění se do polárních oblastí Země nedostává s větrem nebo oceánskými proudy, ale v podobě ptačího trusu.

Jeden gram hlíny může obsahovat až milion různých druhů bakterií

23. listopadu 2006 v 21:28 | garganulka
Z výzkumu biologů v americkém Novém Mexiku vyplývá, že jeden gram hlíny může obsahovat i milion různých druhů bakterií. Vědci zjistili také to, že znečistění kovy zabijí 99 procent těchto dosud neznámých bakterií.

10 zásad o ekologii

15. listopadu 2006 v 18:25 | garganulka
1. Máte-li doma něco škodlivého, vyhoďte to, nejlíp sousedovi na zahradu.
2. Čím je to barevnější, tím líp, určitě to přírodě pomůže.

Hlášky na maturitní stužky

17. října 2006 v 22:51 | garganulka
1. Někdo září, někdo v září
2. Vím, že nic nevím
3. Mnoho povyku pro nic
4. Končíme, abychom začali.
5. Končíme!
 
 

Reklama