Psárka luční - Alopecurus pratensis

11. dubna 2007 v 17:11 | priroda.cz |  UčiVO
Charakteristika
Jelikož psárka patří mezi traviny, tak všem zřejmě bude jasné, že vzhled má trávovitý. Její přímé, kolénkovaté stéblo sahá minimálně do výšky půl metru. Ale převážně mají výšku 60 - 100 cm.

Samozřejmě mohou být i menší. Copak by to bylo za přírodu, kdyby nebyly v ní žádné výjimky? Jak se říká: "Výjimka potvrzuje pravidlo!" Květenství má husté, válcovité, dlouhé tři až osm centimetrů, na konci tupé lichoklasy. Zelené čepele psárky mají délku od čtyř do deseti milimetrů. Blizny jsou nitkovité. Je to zrovna typ trávy, na kterou s mými kamarády pískám. Někdy je sice "ostrá" a může se stát, že se někdo o ni i řízne. Mluvím z vlastní zkušenosti, protože mně se to párkrát už stalo. Teď zpět k tématu. Po opylení najdeme na ní květy, které jsou centimetrové (1 - 1,5), stopkaté a nikdy nejsou po jednom. Vždy alespoň po dvou až maximálně do osmi. I tato travina má své plody, ale nejsou to žádné velké plody, jsou to jen malé obyčejné obilky. Kvete buď od dubna do července, anebo od května do srpna. Není to tím, že bych si nebyla jistá. I když roste u nás, může se nacházet na jiných místech. Např. v nížinách či v horách. Kořeny jsou tenké, ve svazečcích. Oddenek je plazivý nebo trsnatý. Důležitou informací je však také podílení se s dalšími typy travin na vzniku polinóz.
V období květu patří psárka k významným pylovým alergenům.
Lidové názvy: ocáskovec, liščí ocas ...
Rozšíření
Už jsem se zmínila v charakteristice, že se může nacházet od nížin až po hory. Najdeme ji na vlhkých loukách a menších příkopech. Snese mrazy, ležící sníh, ale nevyskytuje se v ledových oblastí. Jinak ji můžeme vidět na všech místech světa. V České republice ji spatříme snad "na každém rohu".Hojně rozšířená je v Evropě, Malé Asii, kde zasahuje až po Bajkal a pak až v Japonsku..
Ochrana
Nepatří mezi chráněné rostliny. Nejspíš pro svůj bohatý výskyt.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama