Podle ekologů je ohroženo 95% deštných pralesů světa

15. března 2007 v 21:02 |  NičENí zeMĚ
Plných 95% deštných pralesů světa je ohroženo, protože nepodléhají náležité ochraně. Uvádí se to v nejnovější zprávě Mezinárodní organizace pro ochranu tropických lesů (ITTO).
Organizace nicméně pochválila, že plocha deštných lesů spravovaných náležitým způsobem v rámci udržitelného rozvoje se zvětšila z asi milionu hektarů v roce 1988 na současných 36 milionů hektarů. Nyní tedy odpovídá zhruba rozloze Německa a představuje přibližně pět procent celkového území zaujímaného deštnými pralesy, uvedla ITTO.

Každoročně ovšem také 12 milionů hektarů lesů zmizí kvůli zemědělským a jiným projektům či těžbě dřeva, další miliony hektarů padnou za oběť ilegálnímu kácení. "Byl zaznamenán obrovský nárůst ilegálního kácení lesů, což snižuje ceny dřeva, které je těženo legálně v rámci udržitelného rozvoje," řekl spoluautor studie ITTO Duncan Poore.
ITTO prověřila za čtyři roky 814 milionů hektarů tropických deštných lesů ve 33 zemích. Viditelné pokroky zaznamenali ekologové v Bolívii, Ghaně, Gabonu, Peru či Brazílii. Kácení zde údajně probíhá do značné míry tak, že tropické lesy neničí.
V takových státech jako Nigérie a Filipíny ale podle studie v současnosti nezbývají téměř žádné původní lesy. V dalších zemích, třeba v Libérii či v Kongu, snahy o ochranu deštného pralesa maří válečné konflikty. Situace je povážlivá i v Indonésii či v Pobřeží slonoviny.
"Odlesňování pokračuje. Pokud bude postupovat nynějším tempem, zmizí do 50 let polovina tropických lesů," varoval výkonný ředitel ITTO Manoel Sobral Filho.
"Je nepopiratelné, že budoucnost většiny tropických lesů je nadále vážně ohrožena. Lidé evidentně nepochopili, že lesy mohou přinášet ekonomické zisky, aniž by byly ničeny," podotkl Filho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama