Orel skalní - Aguila chrysaetos

21. března 2007 v 17:32 | priroda.cz |  UčiVO
Majestátný kriticky ohrožený pták.

Vzhled
Orel skalní je vysoký 75-90 cm a váží 3-6kg. Rozpětí křídel dosahuje až 2-2,2m. Orel tráví většinu dne plachtěním nad krajinou a tak jsou jeho křídla dlouhá s dobře vyvinutými ručními letkami, které mu pomáhají při manévrování. Pro orla je také typický jeho velký silný a hákovitý zobák, který používá k trhání potravy. Má i výborný zrak a velmi dlouhé a ostré drápy, kterými může kořist bez problémů ulovit a usmrtit.
Dospělí ptáci jsou tmavohnědí, se světlejším týlem. Mladí ptáci mají bílý ocas, jen zakončení je zbarvené do hněda. S věkem ocas tmavne. Zhruba v pěti letech jsou vybarveni jako dospělci.
Rozšíření
Řídce se vyskytuje v Evropě, Asii, Severní Americe a severní Africe.
Způsob života a potrava
Orel žije samotářsky, ojediněle i v páru. Hnízda si staví na těžko dostupných místech jako jsou skalní římsy, útesy, nebo vysoké stromy. Toto hnízdo může být až 3,5m vysoké a jeho průměr měří až 1,5m. Kořist loví ve vzduchu, takže má rád otevřený a široký terén. Hlavní část jeho jídelníčku tvoří savci střední velikosti např. zajíci, lišky a lasičky nepohrdne ani většími ptáky jako např. tetřev hlušec, tetřívek a kur sněžný. Při nouzi sežere i hada či ještěrku. V horských oblastech to jsou svišti. Na kořist se vrhá k zemi střemhlavým letem rychlostí až 150km/h. Kořist chytne do drápů a odnáší si ji na klidně místo, kde ji usmrtí a sežere.
Rozmnožování
Při toku provádí samec zásnubní lety ve tvaru vlnovek. Páření se odehrává na zemi a samice první vejce snese většinou začátkem února a nebo března. Vejce jsou kropenatá a samice snáší maximálně dvě. Zahřívání snůšky začíná ihned po snesení prvního vejce, což znamená, že se první mládě líhne zhruba o 3-4 dny dříve jak druhé. A právě toto druhé mladě přežívá jen výjimečně, buď totiž zahyne hlady, nebo ho silnější sourozenec sežere.
Ochrana
I přes to, že byl orel skalní vyhlášen chráněným druhem na mnoha místech je ještě stále ohrožen v důsledku ztráty vhodných stanovišť. Ale např. v Alpách jsou dnes jeho stavy stabilizované a nehrozí mu tu přímé nebezpečí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 satanias satanias | 3. dubna 2008 v 10:07 | Reagovat

curacka stranka jak pica neboli tvoja mama!! Fuck off

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama