Hmyzí gladiátoři

14. března 2007 v 23:24 |  OtHEr
V angličtině a němčině dostal roháč jméno jelení brouk: Stag Beetle, Hirschkäfer. Létajícím jelenem - cerf-volant, cervo volante a ciervo volante - se zase nazývá ve francouzštině, španělštině a italštině. Slovanské jazyky se drží rohů - rogač, roháč. A čím se krásní roháči vyznačují? Mimořádnou rozmanitostí tvarů, výrazným teritoriálním chováním a nevraživostí samců.

Rozdíly mezi samci a samicemi jsou u většiny druhů roháčů výrazné a charakteristické, i když to ovšem neplatí vždy. Někdy totiž malí samci připomínají samice. Náš roháč obecný má pohlavní dvojtvárnost dokonale vyvinutou, pohlaví se liší kusadly, barvou krovek, tvarem hlavy a velikostí těla.
Samec roháčka kovového je například zvláštní tím, že má na rozdíl od samičky růžek jako nosorožík.
A rozmanitost tvarů pokračuje: u některých druhů jsou samci hladcí, samice vroubkované (například rod Dorcus), a velmi zajímavý je i takzvaný sexuální dichroismus, kdy jsou samci jednobarevní a samice pestré a pruhované (např. Homoderus mellyi a Odontolabis gazella). U roháčů se také vyskytuje v přírodě vzácný genetický jev - takzvaná ginandromorfie - napůl samec, napůl samice. Tělo takového roháče je doslova napolovic rozděleno na levou (samčí) a pravou (samičí) část. Každé kusadlo má pak jiné (např. u druhu Allotopus moseri).
Když je bratříček obr
Roháči mají zcela mimořádné postavení mezi brouky právě ve variabilitě. Rozdíly velikostí a tvarů jsou nejen u různých druhů (délka 5-110 mm), ale dokonce i mezi jedinci druhu jednoho. Například náš roháč obecný může měřit od čtyřiceti pěti až do osmdesáti pěti milimetrů.
Velcí samci mají většinou i velká a silná kusadla. U rodu Odontolabis dokonce mohou mít různě velcí roháči všechny typy kusadel, která jsou sama o sobě velmi rozmanitá.
Mimořádně různorodým druhem je roháč Dorcus titanus z jihovýchodní Asie. Na filipínském ostrově Palawan měří největší jedinci úctyhodných 10,7 centimetru, zatímco nejmenší jedinec téhož druhu z Japonska má pouhých 23 milimetrů. Další roháč, tentokrát ze Sumatry (Hexarthrius mandibularis), měří od 48 do 112 milimetrů! Velikost roháčů Cyclommatus imperator z Nové Guineje může být 30 milimetrů, ale také třikrát větší.
A tipnete si, jak velká mohou mít roháči kusadla v poměru k tělu? Největší kusadla vzhledem k tělu mají rody Cyclommatus a Chiasognathus. Osmicentimetrový Cyclommatus metallifer má kusadla dlouhá 4,3 centimetru, což je padesát tři procent z celkové délky děla. Osmicentimetrový chilský Chiasognathus granti má zase čtyřcentimetrová kusadla, tedy je to polovina jeho těla.
U rodu Dorcus je velmi zajímavá různá šíře hlavy, u Dorcus titanus se pohybuje od 8 do 33 milimetrů!
Téměř celý život larva
Roháč, stejně jako všichni brouci, patří mezi hmyz s proměnou dokonalou. Znamená to, že ve svém vývoji má klidové stadium kukly, kde dochází k zásadní proměně. Larvy dospělé brouky přitom příliš nepřipomínají. Mají nápadně velkou hlavu s kusadly. Jsou to klasické ponravy, jejich tělo má tvar písmene C a pohybují se někdy svisle, opřené o zadní část těla, zatímco hlavou a končetinami staví komůrku. Po několika měsících se z kukly vylíhne brouk, ale zůstává v kokonu. Opouští ho až po dalších měsících a zpočátku nepřijímá potravu, po pár týdnech je schopen páření. Délka vývoje trvá od jednoho do dvou let a u některých druhů to jsou tři roky a více.
Celkově vzato, většinu života prožije roháč jako larva. U našeho roháče obecného žije dospělec pouze tři až čtyři týdny, zatímco larvou je 3-6 let.
Souboje na život a na smrt
Roháč je impozantní brouk a tak dokonce patří i k domácím mazlíčkům jako třeba kočka nebo pes. Chovatelství brouků se stalo poměrně populární záležitostí. Především v Japonsku, USA a západní Evropě, ale dnes i v České republice, existuje mnoho nadšenců. Nejde přitom jen o to držet v zajetí krásného brouka, ale i rozmnožit ho a vychovat následující generace.
S Japonci se naši chovatelé zatím nemohou srovnávat, protože tam je chovatelství dotaženo až do takových detailů, jako jsou speciální obchody s potravou pro larvy či dospělce, se substráty, s umělými kokony.
V Česku se chová několik desítek druhů hmyzích gladiátorů, kdo má trochu představu o jednotlivých druzích, ten ví, že úspěchem je třeba to, že byl odchován roháč Odontolabis siva z Taiwanu, Homoderus mellyi ze střední Afriky, Lamprima adolphinae z Papuy, Prosopocoilus occipitalis z Malajsie a několik dalších. Většina roháčů v chovech v České republice pochází z Asie.
Málokdy je možné chovat v jednom teráriu velkou skupinu. Agresivní chování samců a boj o samičku téměř jistě skončí smrtí slabšího jedince s méně vyvinutými kusadly, nebo se oba zápasníci těžce zraní. Velcí, dominantní samci bývají agresivní i k samicím, a jsou dokonce někdy schopni zabít i všechny samice v teráriu.
Chování tropických roháčů v přírodě je zatím neprozkoumané. Dá se předpokládat, že nejsou limitováni malým prostorem jako v zajetí, mohou létat v teritoriu a využívat chemické signály a určitou feromonovou snášenlivost mezi "kompatibilními páry".
Stejně velcí miliony let
Roháči žijí na naší planetě přibližně sto padesát milionů let. Ve zkamenělinách se našlo hned několik druhů. Česko se může pochlubit zkamenělým třetihorním roháčem Dorcus (Eurytrachelus) primigenius, nalezeným ve vrstvách v Kučlíně u Bíliny v severních Čechách na konci 19. století. První roháči žili již v dobách jurských ještěrů. Ale na rozdíl od plazů byli obdobně velcí jako dnes.
Roháč obecný je téměř symbolem ochrany přírody, je považován za ohrožený druh. V Evropské unii je chráněn v soustavě NATURA 2000, a tak je mu i ČR je povinna zajistit patřičnou ochranu. Nevhodné lesní hospodaření ho ale ohrožuje dál. Potřebuje totiž k vývoji rozsáhlejší listnaté lesy s dostatkem starých stromů, pařezů a trouchnivějících kmenů. Jenže původní doubravy a smíšené lesy byly nahrazeny jehličnatými monokulturami. Na jižní Moravě také likviduje po stovkách larvy a kukly černá zvěř. Samozřejmě roháčům neprospívá ani aplikace různých insekticidů a konečně v některých oslabených lokalitách mohou populaci roháčů ovlivnit i neukáznění sběratelé.
V ČR je ještě chráněný kriticky ohrožený roháček Ceruchus chrysomelinus. Ten žije ve starých padlých kmenech jedlí a smrků v podhorských a horských oblastech.
Známá Washingtonská úmluva CITES chrání pouze jihoafrický rod Colophon, ale roháče chrání samy některé země. Například v Thajsku je chráněn Prosopocoilus giraffa. Bohužel řada roháčů žije v mizejících tropických pralesech, s těžbou mohou zmizet i druhy, které věda ani nezná.
Kde žijí roháči
Roháči jsou především tropická skupina brouků. Na sever a jih od rovníku pak počet druhů klesá. Zato se najdou i ve výšce až tři tisíce metrů nad mořem - například v Himálaji.
Z necelých 1500 druhů (ve 110 rodech) se více než polovina vyskytuje v Asii. Nejbohatší je její jihovýchodní část.
Na ostrovech žije více druhů než na kontinentech. Nejbohatší je Borneo, Sumatra, Celebes, Jáva. Dokonce i Taiwan má více druhů než kontinentální Čína.
Fauna celkem severně položeného Japonska je asi dvojnásobně bohatší než evropská. Severně položené Rusko má pouze 18 druhů roháčů, zeměpisná délka nemá na druhovou rozmanitost příliš vysoký vliv.
V Evropě žije 14 druhů, v České republice 7 druhů. Vedle nejznámějšího velikána, roháče obecného (Lucanus cervus), se zde vyskytují malé druhy (5-25 mm): roháček kozlík (Dorcus parallelipipedus), roháček bukový (Sinodendron cylindricum), roháček Ceruchus chrysomelinus, roháček Aesalus scaraboides, roháček kovový (Platycerus caraboides) a Platycerus caprea.
Další evropské druhy jsou Lucanus tetraodon z Itálie a Francie, kavkazský Lucanus ibericus žije také v Řecku a Albánii, ve Španělsku žije navíc Pseudolucanus barbarossa, Platycerus spinifer, Platycerus pseudocaprea. Na Sardinii je Dorcus musimon.
Roháči ve zkamenělinách
Nejstarším druhem je asi druhohorní Paralucanus mesozoicus (svrchní jura, Shara-Tag, Mongolsko), jehož stáří lze datovat na 135-180 milionů let.
Roháči Succiniplatycerus berendti, Paleognathus succini, Dorcasoides bilobus nebo Protognathinus spielbergi se uchovali také v třetihorním baltském jantaru.
Ze starších třetihor (před 25 až 70 miliony let) byly dále popsány druhy Lucanus fossilis (Florissant, USA), Platycerus sepultus (Porýní, Německo), Platycerus zherichini (Pozhar, Rusko), Ceruchites hahnei (Rott, Německo), Ceruchus fuchsii (Florissant, USA).
Z mladších třetihor byl popsán miocenní druh Miocenidorcus andancensis (Andance, Francie).
Jak chovat roháče
Chovný substrát je tvořen z většiny různě rozloženou dřevní hmotou. Používá se dub, buk, ale i bříza, habr, vrba, líska apod. Dřevo jehličnanů bývá většinou nevhodné. Výjimkou jsou např. roháči rodu Ceruchus, kteří se dají chovat ve smrkovém nebo jedlovém dřevě.
V teráriu může být část dřeva shnilého, část rozdrceného a část tvrdého, do kterého si s oblibou některé druhy vykousávají komůrky a kladou vajíčka.
Vylíhlé larvy se pak živí ztrouchnivělým dřevem.
V chovech se objevuje u většiny druhů silný kanibalismus. Larvy se proto osvědčilo chovat zvlášť v litrových PET nádobách.
Stavba kokonu je delší a energeticky náročná záležitost. Klidové stadium je nejzranitelnější částí života brouka.
Dospělce je vhodné chovat v párech nebo mít jednoho samce k více samicím. Větší samec je schopen zlikvidovat menšího samečka během chvilky.
Insektárium by mělo být co nečlenitější, nemají chybět kořeny, větve i kusy kůry. Ke krmení jsou vhodné plátky banánu, popřípadě jiného sladkého ovoce, ale i med, pivo, marmelády apod.
Brouci jsou aktivní v noci, některé druhy i ve dne.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jana Smrčková Jana Smrčková | E-mail | Web | 18. srpna 2009 v 8:26 | Reagovat

Pěnkné. Mohu článek převzít? Samozřejmě s uvedením autora. Ale kdo je autor?
Pak tedy alespoň s uvedením webu.
Smrčková.

2 coachbags coachbags | E-mail | Web | 18. ledna 2011 v 13:21 | Reagovat

Al árbol que mejor sombra les dé

Al que le van a dar le guardan

Nadie sabe para quién trabaja

El que canta en la ma??ana, llora en la tarde

Al caído caerle...

3 Šárka Šárka | E-mail | 25. srpna 2011 v 9:23 | Reagovat

Dobrý den, mám velkou prosbu. Můj syn jde poprvé do školy a jeho přáním bylo mít na školní tašce fotografii roháče nejlépe ze předu, aby mu byli dobře vydět rohy nebo kusadla. Prosím o poslaní lepší kvality fotografie je poslední na této stránce moc děkuji. Šárka Kalová 721417738

4 Danieloxymn Danieloxymn | E-mail | Web | 13. června 2017 v 4:30 | Reagovat

?Benefits of Our Professional Essay Creating Solutions
Nowadays, there are different sorts of academic assignments that students really need to finish, and composing an essay is just about the most widespread one particular. This task may turn into a real torture and disaster, most definitely in case you have no idea of how to extensive it or lack creative skills. No a particular wants to get negative marks, and that's why by using professional paper creating companies is often a perfect choice for you. The perfect part tends to be that they can suit any budget, and our web site will help you get the essay you want for ones education. Really feel 100 percent free to learn extra about the benefits you can easlily get any time you choose us.
Main Pros of Gaining Our Help
Saving your time. Think about spending a number of hours in front of your screen to conclusion up using a beneficial academic paper. At any time you have very a busy life, it's hard to find out completely free time to total this task considering you have numerous important responsibilities, as well as other assignments. Focus on our good essay producing products due to the fact they will come in handy in different academic situations.
Finding rid of stress involved. Once you decide to entrust your essays to real experts in such a industry, you will stay absent from the hassle associated with crafting them on your individual. That's as a result of our professionals will do the necessary research and supply you with the most helpful customized essay crafting company . regardless of the distinct topic. Forget about creating about the subjects which you either don't comprehend or don't like. Once you have no idea of this technique, don't hesitate to leave it to our qualified professionals.
Not difficult to implement. It's easier to apply our cheap customized essays producing providers than you think. For example, some students may believe that it's hard to order customer papers on line, but things are different. The main thing you really need to have really is a speedy Internet relationship, so you should visit our homepage and give us certain details.
Becoming expert advice. When you often struggle with personalized essay crafting . use our providers and you will get advice from real specialists who are willing to total your academic assignments that will seem as if they were being written by knowledgeable and knowledgeable students.
Guarantees That We Offer
There are certain things that we offer to all of our purchasers, this kind of since the following:
Competitive prices and original papers.
Swiftly outcomes and encountered professionals.
Qualified customer aid and direct contacts with our writers.
Convenient accounts.
Assortment of at no cost solutions, which include complimentary title and reference web pages, outlines, revisions, formatting and plagiarism checks.
Couple Steps Involved from the Ordering Approach
Once you decide to buy written essays from us, there are only one or two steps that should be taken to finished this strategy.
Earliest, you will need to give us the necessary order details, choose your academic degree, amount of internet pages, etc. Keep in mind that the price of your order is calculated depending on these criteria.
Second, don't forget about contact material, this kind of as your phone selection and valid email, due to the fact a confirmation letter will be sent there.
Third, leave straightforward instructions on how to jot down an essay of your choice to ensure that a final product will meet all of your conditions and expectations. Be sure to consider everything and specify all the important details to avoid a wide range of revisions. Finally, you must have to post a payment by making use of a convenient method.
<a href=http://tareko.home.uludag.edu.tr/bolum-tanitimi>assignment writing service</a>

5 MichaelRax MichaelRax | E-mail | Web | 27. června 2017 v 6:17 | Reagovat

Khảo sát các nhà môi giới ngoại hối trực tuyến hàng đầu fx-brokers-review.com/index_vn.html

6 DannyJairl DannyJairl | E-mail | 5. prosince 2017 v 15:51 | Reagovat

how to get a personal loan <a href=http://paydayinstallmentloans.org>installment loans companies</a> low interest personal loans <a href=http://shorttermpaydayloans.org>apply for short term loan with bad credit</a>

7 DannyJairl DannyJairl | E-mail | 12. prosince 2017 v 5:34 | Reagovat

online installment loans instant approval <a href=http://cashloansnocreditcheck.org>cash loans for bad credit direct lender</a> fast payday loans <a href=http://cashadvancecreditcard.org>cash advance online california</a>

8 TimothyEloMb TimothyEloMb | E-mail | Web | 14. ledna 2018 v 12:35 | Reagovat

Earn on the Internet from $ 5000 per day, do not strain, the details are here: http://pagebin.com/DtQXlgCr

bank of america credit card transfer offers, online surveys for money legit uk, how to transfer credit card balance chase, how to make extra money uk 2016, udemy wordpress optimize your website to make money online, how to make money on the stock market for beginners, how to make some serious cash fast, how to earn money by writing stories online
, casino online subtitulada 1995, how to make money online sports betting, full free movie online casino, liverpool fc and transfer news on 07/08/2017, western union money transfer to bank account, casino royale full movie Щ…ШЄШ±Ш¬Щ…, world online casino list, free online casino slots with bonus rounds, online casino welcome bonus no deposit uk, make money at home with computer, how to make money online selling stock photos
, free paypal money quick and easy, make it rain money online game, trusted online money making websites, how can i earn extra money at home, how to do credit card balance transfer, earning money online survey, make money online giving your opinion, how to make an international money transfer

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama