Atmosféra

14. března 2007 v 22:15 |  OtHEr
Zemská atmosféra
Atmosféra představuje plynný obal Země a tento plyn se též označuje jako vzduch. Její vliv se projevuje zejména kvalitativními (rozptyl) a kvantitativními (pohlcování) změnami slunečního záření, přenosem vláhy, na většinu složek fyzickogeografické sféry působí jak fyzikálně, tak i chemicky.

Zemskou atmosféru (vzduch) označujeme za směs plynů, tekutých a tuhých částic. Taková atmosféra se označuje jako suchá a jejími hlavními složkami jsou dusík (78,01 %), kyslík (20,95 %) a argon (0.93 %). Ze známějších komponentů je to dále oxiduhličitý (0,03%), ale jeho množství se mění. Zemská atmosféra obsahuje prakticky vždy určité množství vody (maximálně až 4% objemového množství) a pak se označuje jako vlhký vzduch. Z pevných a tekutých částic se v atmosféře nacházejí v různém množství již zmíněná voda v kapalném či pevném skupenství, mikroorganismy, půdní částice, kosmický prach, krystaly solí,zejména mořské,produkty vulkanické činnosti,pylová zrna atd.Většina těchto částic slouží jako kondenzační jádra v procesu tvorby dešťových kapek.
Zemskou atmosféru tvoří soustředné vrstvy , které se označují jako troposféra, stratosféra, mezosféra , termosféra a exosféra , která ve výšce kolem 70 000 km přechází do volného vesmíru.Pro život na Zemi je nejdůležitější troposféra , která obsahuje prakticky všechnu vodu v atmosféře a celkově 90% hmotnosti atmosféry.Troposféra dosahuje do výšky 17 km nad rovníkem a 9 km nad póly.Je pro ni charakteristický pokles teploty s výškou o 0,65°C na 100 m , pokles tlaku s výškou , stejně jako hustoty a vlhkosti.Vytváří se v ní oblačné systémy , vyvíjí se zde cirkulace a tak se zde realizuje intenzivní přenos vody a tepla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama