Za znečištění polárních oblastí možná může ptačí trus

23. listopadu 2006 v 21:36 | garganulka |  OtHEr
Kanadští vědci zjistili, že znečištění se do polárních oblastí Země nedostává s větrem nebo oceánskými proudy, ale v podobě ptačího trusu.

Velmi dlouho si odborníci lámali hlavy, jak vysvětlit vysoké úrovně toxických látek (rtuť, DDT a další pesticidy) v tělech ledních medvědů a dalších zvířat ve zdánlivě neporušené severské přírodě vzdálené tisíce kilometrů od zdrojů znečištění. Nyní přišli na to, že kontaminace jezer v okolí kolonií buřňáků ledních, rozšířených podél celého severního Atlantiku, je sedmdesátkrát vyšší než v jezerech bez ptačí přítomnosti.
Buřňáci létají stovky kilometrů na lov ryb na otevřené moře, aby se pak vrátili do svých hnízd, kde žijí a rozmnožují se. V okolí jejich hnízdišť ale po nich také zůstávají haldy výkalů. Hory guana (sušený ptačí exkrementy), se pak pomalu sesouvají z břehů a rozpouštějí se v průzračné vodě polárních jezer a říček. Ukázalo se, že v guanu se dokonale koncentrují znečišťující látky, které se jinak vyskytují v nízkých úrovních po celém oceánu. Nejdříve se škodliviny usazují v mořských řasách, které požírá plankton. Jím se živí malé ryby, jež jsou potravou větších ryb lovených pak buřňáky. Podle profesora ekologie univerzity provincie Alberta Davida Schindlera každým krokem v řetězci má kontaminace tendenci k deseti až stonásobnému zvýšení.
Z vody s rozpuštěným guanem se toxické látky dostávají do ryb, které pak jsou potravou tuleňů, bílých velryb či ledních medvědů. Časem se to dostane k masožravcům, ale to už je v řádově vyšší koncentraci, než ve vodě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ui ui | E-mail | 3. ledna 2007 v 21:08 | Reagovat

co je to za kravinu?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama