Jeden gram hlíny může obsahovat až milion různých druhů bakterií

23. listopadu 2006 v 21:28 | garganulka |  OtHEr
Z výzkumu biologů v americkém Novém Mexiku vyplývá, že jeden gram hlíny může obsahovat i milion různých druhů bakterií. Vědci zjistili také to, že znečistění kovy zabijí 99 procent těchto dosud neznámých bakterií.

Měření bakteriální biodiverzity půdy je velmi složité, protože jen některé druhy mohou být kultivovány v laboratořích. Biologové ale mohou k odhadu využít i různé matematické kalkulace a další techniky. Právě taková dřívější měření z konce 90. let naznačovala, že v jednom gramu hlíny může být asi 16.000 druhů bakterií. Odhady týmu tento počet mnohonásobně navyšují. Pokud je však půda kontaminována těžkými kovy, tyto ojedinělé druhy, o jejichž existenci vědci hovoří, se ve vzorcích nevyskytují.
Jaký vliv mohou mít ztráty takového množství bakteriálních druhů na znečištěných místech, zatím není známé. Vědci uvedli, že nyní je třeba identifikovat tyto druhy i jejich roli v ekosystémech. "Mohou mít možná nějakou klíčovou funkci," uvedla Ruth-Anne Sandaaová z univerzity v norském Bergenu, která se měřením počtu bakterií v půdě také zabývá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama