V Kolumbii byla vyhlášena ptačí rezervace

18. října 2006 v 17:27 | garganulka |  PomOc pŘíRodě
V Kolumbii byla vyhlášena přírodní rezervace Reinita Cielo Azul o rozloze 200ha. Chráněné území by mělo poskytnout útočiště pro nově objevený ptačí druh, který byl nazván podle dnes už neexistujícího indiánského kmene Yariguies. Strnádek Yariguies (Atlapetes latinuchus yariguierum) je drobným žlutočerně zbarveným opeřencem s červenou čepičkou na hlavě. Dvojici zpěvných ptáčků odchytili v lednu 2004 výzkumníci Thomas Donegan a Blanca Huertasová. Po odebrání vzorku tkáně byl jeden z nich puštěn na svobodu, druhý zemřel v zajetí. O objevu informoval Bulletin Britského klubu ornitologů (Bulletin of the British Ornithologists Club).
Strnádek Yariguies (Atlapetes latinuchus yariguierum)

Rezervace se nachází ve vysokohorském terénu v odlehlé části departamentu Santander. Je pravděpodobné, že toto místo porostlé posledními zbytky původního mlžného pralesa je domovem i jiných dosud neznámých zástupců říše fauny a flóry.

"Před tím, než jsme zahájili tuto studii, nikdo nevěděl, jaké druhy žijí v Yariguieském pohoří a zda potřebují ochranu," řekl Thomas Donegan z kolumbijské Nadace ProAves.

"Popis nového ptačího druhu je ojedinělou událostí," navázala Blanca Huertasová z Přírodovědného muzea v Londýně. "Nicméně toto je jen jeden z více druhů, které budou Yariguieském pohoří objeveny, včetně několika nových motýlů."

V Kolumbii žije nejméně 1865 druhů ptáků. Strnádek Yariguies je blízkým příbuzným strnádka bledého (Atlapetes pallidiceps), od něhož se na první pohled odlišuje pestřejším zbarvením peří. Na celém světe jsou každoročně objeveny v průměru dva až tři nové ptačí druhy.


Zpracováno podle:
- ProAves (10.10.2006, Nueva ave descubierta cerca de nuestra Reserva)
- ProAves (RNA Reinita Cielo Azul)
- Fox News (10.10.2006, New Bird Species Found in Colombian Cloud Forest)
- Innovations Report (09.10.2006, New bird discovered on unexplored Columbian mountain)
- Aktuálně.cz (12.10.2006, Nový pták? Žlutý pěvec, jméno sebevrahů)
- IOL (11.10.2006, Colourful bird hailed as new species)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lucka lucka | Web | 18. května 2008 v 14:38 | Reagovat

Ahojky máš to tu moc hezký(jestli chceš tak se koukni ke mě na blog mohlo by se ti tam líbit)

=)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama