Šokující fakta o zabíjení chrtů v Británii a ve Španělsku

17. října 2006 v 23:28 | garganulka |  ZnEUžívÁní zVíŘAt
Korejci každým rokem zabijí a snědí 2 až 3 miliony psů. Na psím mase si rádi pochutnávají také Číňané. Ochránci zvířat proti těmto praktikám protestují, ale pravdou je, že ani Evropané se nemohou chlubit svým vztahem k domácím zvířatům. Drsné zacházení s hospodářskými zvířaty je problémem, o kterém vědí mnozí. Ale psi? Mohlo by se zdát, že na evropském kontinentu se mají domestikovaní příbuzní vlků celkem dobře. Někdy dokonce lépe než lidé. Jenomže ne vždy je to pravda. V britských médiích se před několika dny objevila zpráva o šokujících praktikách chovatelů dostihových chrtů (greyhoundů). Tito vysocí a štíhlí psi se dožívají 12 až 14 let věku, avšak nejlepší výkonnost pro účast v závodění si udrží maximálně 2 roky. Když majitelé psů zjistí, že jejich svěřenci mají svá nejlepší léta za sebou, jednoduše se jich zbaví. Samolibý vykonavatel trestu za ztrátu výkonnosti se jmenuje David Smith, bydlí v Seahamu v hrabství Durham a v posledních 15 letech připravil speciální pistolí o život více než 10 tisíc zdravých zvířat. Za jednu popravu si účtuje 10 liber. Na svou obhajobu prohlásil, že jeho činnost je zcela "humánní".
V britských médiích se před několika dny objevila zpráva o šokujících praktikách chovatelů dostihových chrtů (greyhoundů).
Závody greyhoundů jsou velice populární. Na britských ostrovech je navštěvuje 3,5 miliónu diváků ročně. Objem uzavřených sázek přesahuje 2,5 miliard liber (cca 104 miliard korun). Také u nás působí společnost Greyhound Company, a.s. a Česká greyhound dostihová federace (ČGDF), jejichž představitelé oslovují své oponenty vskutku svérázným způsobem.

Skandální odhalení zveřejnil týdeník Sunday Times v neděli 16.7. Novináři tajně nafilmovali Davida Smithe, jak dva dny po sobě přijal několik psů od trenérů a následně je usmrtil střelnou zbraní. Jejich ostatky pak zakopal na pozemku za svým domem. Za posledních 15 let takto sprovodil ze světa přes 10 tisíc greyhoundů. "Tento muž zabíjí psi pro 40 licencovaných trenérů a na jeho pozemku je zahrabáno nejméně 10 tisíc psů. Lidé z branže k němu jezdívali po dlouhá léta. Mnoho pohlavárů vědělo, co se tam děje," uvedl jeden z chovatelů, který si nepřál být jmenován.

"Jsou to nemocní a zranění psi, kteří by jinak byli vyhozeni na ulici, protože jejich majitelé si nemohou dovolit platit účty u veterináře," hájil se Smith. Část vydělaných peněz prý věnoval na dětskou charitu.
Tito psi vydělali mnoha lidem spoustu peněz a nezaslouží si, aby byli střeleni do hlavy.
Britský náměstek ministra životního prostředí Ben Bradshaw reagoval na publikování případu ujištěním, že dohlédne na řádné vyšetření: "Je to strašné. Obáváme se, že se bohužel nejednalo o ojedinělý případ."

Pořadatelé psích závodů se od děsivých praktik okamžitě distancovali. Alistair McLean, šéf Národního greyhound dostihového klubu (National Greyhound Racing Club, NGRC), nazval Smithovu provozovnu "továrnou na eutanázii". Organizace prý pomáhá financovat útulky pro vysloužilé psí závodníky. Zabíjení zdravých psů "absolutně odporuje našim pravidlům," dodal McLean. I přes opakovaná ujišťování se celou kauzou na mimořádném zasedání hodlá zabývat parlamentní skupina.

Britská královská organizace pro prevenci krutosti ke zvířatům (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals, RSPCA) ve své zprávě The fate of racing greyhounds and working lurchers in Wales vyjádřila vážné znepokojení a obavy o osud 12 tisíc vysloužilých chrtů v Anglii a 600 ve Walesu, kteří každým rokem po ukončení své "běžecké kariéry" zmizí. "Tohle je rozsáhlé a úplně zbytečné zabíjení. Neexistuje ospravedlnění pro vraždění těchto zvířat jenom proto, že už nemohou dále vykonávat svou práci," řekl mluvčí RSPCA Steve Cheetham. "Je to smutná reflexe celého odvětví, které by se mělo od svých skutků očistit."

Podle ochránců zvířat museli o kruté praxi vědět stovky, ne-li tisíce lidí v dostihové branži. "Tito psi vydělali mnoha lidem spoustu peněz a nezaslouží si, aby byli střeleni do hlavy," poznamenal jeden za znalců.


Zabíjení chrtů ve Španělsku
O zabíjení psů kvůli nevyhovujícímu věku nebo nedostatečným pohybovým schopnostem informovaly začátkem roku sdělovací prostředky ve Španělsku. Na jihozápadě Evropy nechávají majitelé každoročně utratit 50 tisíc svých čtyřnohých přátel - greyhoundů. Britský list The Observer uvedl, že jednou z používaných metod je uškrcení na smyčce. Lidé omotají psům smyčku kolem hrdla a pověsí je tak, aby se předními tlapami nedotýkali země. Zoufalé oběti stojí na zadních tak dlouho, dokud jim nedojdou síly. Jakmile se jim tlapky podlomí, smyčka psa uškrtí. Říkají tomu psací stroj smrti, protože zadní tlapy psů hrabou po zemi a vydávají přitom zvuk podobající se cvakání psacího stroje, vysvětlil Albert Sorde ze španělského sdružení na pomoc chrtům. Zdokumentovány byly i případy, kdy byla zvířata utopena ve studni, upálena zaživa nebo jim byl injekčně vpraven do těla bělící prostředek. Další tisíce psů jsou vyhazovány na ulici.


Další informace
Další informace v českém jazyce o problematice špatného zacházení s vysloužilými dostihovými chrty si můžete přečíst na stránkách Klubu FirstMate Narya Praha - www.naryapraha.cz


Podpořte petici španělských ochránců zvířat
www.galgo-in-not.de/mail.php

TEXT PETICE:
Moje země je překrásná, ale bohužel stále ukazuje světu příliš mnoho krutosti páchané obecně na zvířatech a speciálně na psech. Psi tu slouží především k "využití" a "zahození" - pro lov, dostihy, jako hračky pro děti tak dlouho, dokud nezačnou nudit. Nebo taky jen tak pro zábavu, pro působení bolesti tvorovi, který se nedokáže bránit a věrně slouží až do svého hořkého konce.

Momentálně sice není lovecká sezóna, ale místo toho se ve všech regionech Španělska koná mnoho letních slavností a v jejich rámci mnoho dostihů. Jejich účastníci mohou vydělat hodně peněz s minimálními náklady.

Protestujme už z toho důvodu, že jsou psi drženi v naprosto nevyhovujících podmínkách, že je jejich majitelům lhostejné, když se chrti na konci dostihu zhroutí vysílením a jsou doslova odhozeni jako špinavý hadr - a jede se dál. Už z toho důvodu, že lidé udržují příliš mnoho březích fen, které slouží jako stroje na produkci dalších a dalších strojů na vydělávání peněz.

Už z toho důvodu musíme PROTESTOVAT až do zemdlení, protože s tolika ubohými zvířaty je u nás každý den surově zacházeno. Pořád dokola, znovu a znovu. Protože tolik zvířecího utrpení nelze přece snést.

Prosíme vás všechny z celé Evropy, protestujte, a i když probíhajícím dostihům nezabráníme, můžeme se pokusit zabránit těm budoucím. Prosíme Vás touto cestou o pomoc, protože psi ve Španělsku to mají opravdu těžké!
David Smith ze Seahamu v hrabství Durham přepravuje v trakaři těla dvou usmrcených psů, aby je na určeném místě zakopal do země.

David Smith ze Seahamu v hrabství Durham přepravuje v trakaři těla dvou usmrcených psů, aby je na určeném místě zakopal do země.

Zdroj: Daily Mail
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama