Prezident Bush vyhlásil největší mořskou rezervaci na světě

18. října 2006 v 17:30 | garganulka |  PomOc pŘíRodě
15. června 2006 americký prezident George W. Bush vyhlásil největší mořskou chráněnou oblast na světě. Rezervace, jejímž středem prochází řetězec 10 neobydlených ostrovů a 8 atolů v severozápadní části Havajského souostroví, má rozlohu 362 tisíc čtverečních kilometrů. Lokalita s vzácnými korálovými útesy poskytuje útočiště více než 14 milionům mořských ptáků a 7 tisícům živočišných druhů, z nichž celá čtvrtina patří mezi druhy endemické. Ničivých zásahů člověka by měla být napříště ušetřena například kareta obrovská (Chelonia mydas) nebo tuleň havajský (Monachus schauinslandi). Už v září 2005 guvernérka Linda Lingleová podepsala zákon, jenž zakazuje komerční i sportovní rybolov ve státních vodách kolem Havaje. Do pěti let bude ukončena veškerá rybářská aktivita. Lodní doprava a turistický ruch budou podléhat přísné regulaci.

"Tento národní monument je víc než stokrát větší než Yosemitský národní park. Je větší než 46 z našich 50 států. Tato rezervace je sedmkrát větší než všechny americké mořské parky dohromady. Jde o velkou věc. Máme odpovědnost, vážnou odpovědnost, být dobrými správci oceánů a stvoření, které je obývají," prohlásil Bush.

Ekologové jsou překvapeni. Ještě před pěti lety Bushova administrativa uvažovala o tom, že ochranu atolů schválenou v roce 2000 Billem Clintonem zruší. Od té doby však Bush svůj názor přehodnotil. Letos 5. dubna společně s manželkou Laurou shlédl dokument neziskové televizní stanice PBS o krásách Havajských ostrovů a o nebezpečích, která jim hrozí. Film "Cesta do Kure" (Voyage to Kure) Bushe nadchl. Pogratuloval tvůrci dokumentu Jeanovi-Michelovi Cousteauovi, synovi slavného oceánografa Jacquese Cousteaua, a přikázal svému štábu, aby okamžitě podnikl kroky vedoucí k ochraně území.

"Byl nadšený. Pořad na něj ohromně zapůsobil, stejně tak oslovovala mnoho lidí práce mého otce. Myslím, že opravdu učinil objev - o spojení mezi kvalitou našich životů a oceány," řekl k tomu pro Los Angeles Times Jean-Michel Cousteau.

Aby se prezident vyhnul zdlouhavé schvalovací proceduře v Kongresu, prohlásil území téměř 2000 kilometrů dlouhé a 160 kilometrů široké za 75. americkou národní památku. Nařízení tak vstoupilo v platnost okamžitě a není časově omezeno. Pozorovatelé připomínají, že tento krok pravděpodobně pomůže Bushovi získat zpět část ztracené popularity. Drtivá většina veřejnosti rozhodnutí přivítala. Vyhlášení rezervace ve svých dopisech požadovali i pisatelé více než 50 tisíc dopisů, které v posledních pěti letech do Bílého domu dorazily.
Moře v okolí ostrovů překypuje životem. Na snímku NOAA je červený mořský ježek.
"Severozápadní Havajské ostrovy představují neuvěřitelnou příležitost pro zachování přírody téměř v takové podobě, v jaké byla po milióny let, protože ruka člověka tam nezpůsobila stejný typ zkázy, jako je tomu jinde ve světě," řekl republikán Ed Case, který pro rezervaci lobboval od svého zvolení do Kongresu v roce 2002. Většina ostrovů nevypadá na první pohled nijak výjimečně. Tvoří je především holé skály a neúrodný písek. Pod vodní hladinou se však nachází úplně jiný svět - velkolepá říše korálů s četnými a rozmanitými formami života.

Státní úřady v minulosti udělily pouhých osm povolení ke komerčnímu rybolovu na severozápadě Havajských ostrovů. Těžební a průmyslové firmy o odlehlý region neprojevily zájem. Důležitější význam má pro ně bezvýhradná podpora vlády ve sporu o těžbu ropy na Aljašce, privatizaci státních lesů nebo výrazné snížení celkového počtu rezervací. Kritici navíc upozorňují, že zatímco Clinton se během svého funkčního období zasadil o vyhlášení více než 20 nových chráněných území, Bush dal o sobě vědět zřízením jediné národní památky v centru New York City.

"Vypadá to jako důležité a dobře promyšlené enviromentální rozhodnutí," řekl Carl Pope, národní výkonný ředitel Sierra Clubu v San Francisku. "Doufám, že je prvním z mnoha, - protože je prvním."

"Tohle je to nejlepší, co prezident Bush udělal pro životní prostředí od doby, kdy se ujal funkce," uvedl Elliot A. Norse, šéf Marine Conservation Biology Institute (MCBI).

Rozloha havajské rezervace je srovnatelná s rozlohou Německa. Druhá největší chráněná mořská zóna na světě se nachází v Austrálii. Pásmo kolem Velkého bariérového útesu má velikost 334 tisíc kilometrů čtverečních.
Mapa Havajských ostrovů s vyznačenou hranicí chráněného území.
Mapa Havajských ostrovů s vyznačenou hranicí chráněného území.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama