Masakr tuleních mláďat po kanadsku

17. října 2006 v 23:40 | garganulka |  ZnEUžívÁní zVíŘAt
Od konce března se východní pobřeží Kanady proměnilo v dějiště barbarského masakru. Stejně jako minulý rok i letos povolila kanadská vláda vybití statisíců tuleních mláďat. Státem organizované vraždění podnícené čistě ekonomickými zájmy si během dvou týdnů vyžádá životy téměř 320 tisíc tuleních mláďat. Nic platné nejsou protesty ochránců zvířat ani odmítavý postoj části světové veřejnosti.
Kanaďané letos zabijí nejméně 320 tisíc tuleních mláďat.
Loni se vraždění zúčastnilo zhruba 15 tisíc lovců, kteří si tímto způsobem vydělali 16 milionů kanadských dolarů. Oděvní výrobky z tuleních kůží jsou v poslední době považovány za módní a je o ně veliký zájem. Tulení penisy se prodávají Asijcům, kteří jej považují za afrodisiakum.

Kanaďané tvrdí, že tuleni jsou přemnožení a poškozují rybářský průmysl. Opatření má prý pomoci v boji s nezaměstnaností. Vláda má v plánu prosazovat zabíjení tuleňů do té doby, dokud počet těchto zvířat nepoklesne na 3,85 miliónu. Nabízí se otázka, zda by nebylo vhodnější snížit obdobným způsobem stavy rybářů. Zdecimované rybí populaci by to jistě prospělo.

Ochránci zvířat z 12 různých organizací sjednotili svůj postup a vyzývají k bojkotu kanadských ryb a mořských produktů. Ty jsou z více než 60-ti procent vyváženy do USA. Ve státech EU končí asi 10 procent. Belgie a Holandsko zvažují vyhlášení zákazu na dovoz tuleních kožešin a tuku. Nicméně hlavními odběrateli jsou Čína a Norsko, od nichž podobné kroky očekávat nelze.

Geoff Regan, kanadský ministr rybolovu, novou kampaň ochránců zvířat ostře kritizuje. Podle něj je vedena zištnou snahou získat co nejvíce financí na svou podporu. Aktivisté prý neoprávněně zpochybňují legitimitu kanadských akcí a poškozují reputaci Kanady v zahraničí. Zabíjení tuleňů je dle Regana prováděno stejně humánně a často i humánněji než usmrcování zvířat na jatkách, které většinová společnost akceptuje.

Ve skutečnosti jsou mláďata tuleňů vystavena značnému utrpení. Lovci jim jednou nebo dvěma ranami do hlavy rozbijí lebku a často je zanechají zmítat se v křečích. Po té dotáhnou bezvládná těla do lodi, nebo z nich hned na místě stáhnou kůži. Celá třetina tuleňů údery tyčemi přežije a z nich tedy lovci stahují kožešinu zaživa.

Kanadská vláda povolila v roce 2003 ulovit během následujících tří let milion tuleňů, což je přibližně pětina populace, která podle oficiálních odhadů obývá severní Atlantik. Podle ochránců zvířat je oficiální statistika výrazně podhodnocená, protože ani nebere v potaz zraněná zvířata, která na následky svých zranění umírají později.

Zpracováno podle:
- Terra Daily (24.03.2005, Canada in crosshairs as seal hunt activists threaten seafood boycott)
- iDNES (30.03.2005, Ochranáři vyzvali k bojkotu Kanady kvůli tuleňům)


Další zdroje:
- Zvědavec (21.04.2005, Vybíjení tuleních mláďat v Kanadě)
- Seaplanet (06.05.2005, Letos bude umláceno statisíce tuleňů)
- BBC Czech (30.03.2005, Kanada vydala více povolení pro lov tuleňů)
- Moje noviny (01.04.2005, Začal komerční lov mláďat tuleňů grónských)
- IFAW (International Fund for Animal Welfare)
- HSUS (22.03.2005, The Humane Society of the United States - Portrait in White)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama