ČSOP vykoupil další část lesa v Bílých Karpatech

18. října 2006 v 17:32 | garganulka |  PomOc pŘíRodě
Ochránci přírody z Valašských Klobouk na Zlínsku - ČSOP Kosenka, vykoupili další část lesa. Jedná se o 110 let starý jedlo - bukový porost v Bílých Karpatech. Za 560 tisíc korun, které získali ve veřejné sbírce, tak zachránili asi dva hektary lesa, který již začínal být velmi zajímavou lokalitou pro těžaře dřeva. Celková rozloha zachráněného lesa v oblasti jménem Ščúrnica tak dosáhla 6,5 hektaru.

Sbírka na tamní les začala v květnu loňského roku. Na jaře ekologové za 650.000 korun vykoupili první část původního bělokarpatského lesa. Na čtyřech hektarech tak vznikly podmínky ke vzniku nestátní rezervace. Les je pojmenován podle studánky, jež pod lesem vyvěrá - Ščúrnica. "Máme místo, kde můžeme nechat celé to velké lesní společenství fungovat přirozeně," vysvětlil předseda ČSOP Kosenka Miroslav Janík.

Les z 95 procent tvoří jedle, na zbývající ploše roste většinou buk. Veřejnosti je přístupný po turistických stezkách. "Náš les se již stal podnětem pro dvě diplomové práce, probíhá zde také například rozbor výskytu hmyzu a brouků. Věřím, že se nám podaří rozšířit jeho plochu na 20 až 40 hektarů, a tak za sto let chceme, aby bylo v Bílých Karpatech aspoň 5 % lesů, které si zachovávají původní podobu. Dnes jsou to pouhé dvě desetiny procenta," vysvětlil Janík.

Peníze na vykoupení ekologové získávají hlavně symbolickým prodejem části lesa. "V propagačních materiálech uvádíme, že za 16 korun může člověk zachránit jeden metr čtvereční lesa. Dárci získávají certifikát s údaji, jak velkou část lesa pomohl zachránit," uvedla Diana Kadlecová z Pozemkového spolku Kosenka. "Stalo se, že jedna žena koupila les jako výraz lásky pro svého milého. Pak se mě snažila přesvědčit, abych do certifikátu napsala vyšší částku, než skutečně dala. Asi aby přítel viděl, jak moc si ho cení. Ale tato humorná historka je ojedinělá. Ovšem také nám napsala jedna babička, že nám moc fandí, ale že peníze opravdu žádné nemá. Tak poslala vlastnoručně malované obrázky a verše. I tato dojemná podpora nás moc těší," dodala. "No a když budou ty svátky, tak myslím, že koupit les jako vánoční dárek je velmi romantické gesto. Už na ten jeden metr čtvereční s výhledem na hvězdnou oblohu se vejdou dva lidi," doplnil kolegyni s úsměvem Janík.

Kosenka chce ve výkupech lesů v okolí Valašských Klobouků pokračovat. Jen v sousedství vykoupené Ščúrnice je dalších téměř 30 hektarů, které si zasluhují ochranu. Vlastníkem lesa se po výkupu stává Český svaz ochránců přírody, Kosenka jej má v bezplatném nájmu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama