Američané použili ve Fallúdže chemické zbraně

18. října 2006 v 17:37 | garganulka |  NičENí zeMĚ
Americké jednotky nasadily v Iráku v listopadu 2004 chemické zbraně - bílý fosfor, napalm a zřejmě i kombinace obou látek. V obrovském množství je použily proti civilistům v iráckém městě Fallúdža. Informovala o tom italská veřejnoprávní televize RAI.
Bombardování iráckého města Fallúdža v listopadu 2004 fosforovými náložemi.

Reportáž s názvem "Fallúdža: utajený masakr" se odvolává na očitá svědectví místních obyvatel i amerických vojáků. V dokumentu byly také zveřejněny záběry mrtvých těl civilistů - mužů, žen i dětí. Zápalné bomby s bílým fosforem spálily jejich těla v některých případech až na kost.

"Vím o tom, že byl použit bílý fosfor," prohlásil Jeff Englehart, bývalý člen americké 1. pěší divize. "Slyšel jsem rozkaz, abychom dávali pozor, protože budou ve Fallúdže používat bílý fosfor. Ve vojenském žargonu se tomu říká Willy Pete. Fosfor pálí lidské tělo, rozpouští lidské maso až na kost. Viděl jsem spálené mrtvoly žen a dětí. Fosfor vybuchne a utvoří mrak. Se všemi, kdo se vyskytují do vzdálenosti 150 metrů, je konec."

V dokumentu vypovídal také irácký biolog Mohamad Tareq al Deraji: "Na město se snesl déšť ohně, lidé začali hořet, nacházeli jsme lidi s podivnými zraněními, těla spálená, ale jejich oděvy neporušené."

Jako důkaz italská televize publikovala desítky otřesných fotografií. Mrtvoly, z nichž některé leželi v ložním prádle v postelích, měly nedotčený oděv, jejich kůže však byla zcela rozpuštěná nebo karamelizovaná.

Mluvčí americké armády v Bagdádu prohlásil, že si na nasazení bílého fosforu při ofenzívě ve Fallúdži nevzpomíná.

O následcích způsobených zakázanými fosforovými granáty ve Fallúdže referovali už koncem minulého roku někteří novináři. Americká vláda na to reagovala prohlášením: "Fosforové granáty nejsou zakázány. Americké jednotky jich ve Falludže užívaly minimálně, za účelem osvětlení. Byly stříleny do vzduchu za účelem osvětlení nočních postavení nepřítele, nebyly stříleny na nepřítele."

Ženevká konvence z roku 1980 používání zápalných bomb proti civilistům zakazuje. USA však protokol k této konvenci odmítly podepsat.

Na zprávě o krvavé misi US Army ve Fallúdže pracovala letos v únoru novinářka Giuliana Sgrenová, která byla později zajata. Při jejím osvobozování zahynul agent italské tajné služby Nicola Calipari. Toho zastřelili američtí vojáci. Obětí však měla být zjevně Sgrenová.

Kromě bílého fosforu američané v Iráku vyzkoušeli také zápalnou bombu Mark 77, což je nová, vylepšená forma napalmu. Při invazi v roce 2003 byly tyto bomby schazovány na vojenské cíle.


Fotografie fosforem usmrcených lidí ve Fallúdže.

Oběti fosforových bomb použitých americkou armádou.Oběti fosforových bomb použitých americkou armádou.
Oběti fosforových bomb použitých americkou armádou.Oběti fosforových bomb použitých americkou armádou.

Další zdroje:
- Zvědavec (10.11.2005, Masakr ve Fallůdži rok poté: Důkazy o použití chemických zbraní)
- Independent (08.11.2005, US forces 'used chemical weapons' during assault on city of Fallujah)
- Novinky (08.11.2005, Itálie: USA použily ve Fallúdži bílý fosfor)
- iHNed.cz (09.11.2005, Použili američtí vojáci v Iráku chemické zbraně?)
- ČT 24 (08.11.2005, Američané prý použili v Iráku chemické zbraně)
- La Repubblica (07.11.2005, "Fosforo bianco contro i civili" - Cosi gli Usa hanno preso Falluja)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama